17 Ekim 2008 Cuma

Hayatı Yakala

Arkadaşlar merhaba,
Sevgili Nur güzel bir girişimde daha bulunmuş. Artık buradan sanıyorum daha iyi ve sağlıklı birbirimizden haberdar olabileceğiz.
Kendisi sağolsun ilk yazımı yazmamı rica etti. Ben de yerel bir gazetede yayınlanan ilk yazımı burada da sizlerle paylaşmak istedim. Zira içerik olarak bu sayfanın anlamına atıfta bulunacak bir yazı olarak da algılanabileceğine inanıyorum. Yazımın son iki cümlesini aşağıdaki gibi sizlere hitap edecek şekilde değiştirdim;

Hayatı Yakala

İlk Demokrat Parti Genel Başkanı, Eski Başbakan Merhum Adnan MENDERES’in oğlu, Eski Milletvekili Sayın Aydın MENDERES malumunuz şanssız bir trafik kazası geçirmiş, bütün tedavilere rağmen vücudunun büyük bir bölümünü kullanamaz hale gelmişti.. Kazadan yıllar sonra bir gazeteci kendisi ile uzun bir röportaj yapmıştı. Ulusal basında yayınlanan röportajın ara başlıklarından biri de yaşadığı trafik kazası idi. Siyasi birçok düşüncesine katılmamakla birlikte Sayın Aydın MENDERES’in kaza anında ne hissettiği ile ilgili soruya verdiği cevap bende ciddi bir iz bırakmıştır. Gerek meslek hayatımda, gerek siyasi hayatımda, gerekse özel hayatımda olsun beni derinden etkilemiş söz ve davranışların sayısı iki elin parmaklarını geçmez. İşte Sayın MENDERES’in cevabı da bunlardan biridir.
Kaza kış mevsimi içerisinde sonlara doğru yaşanmıştı. Kazadan Sayın MENDERES yaralı olarak kurtuluyor ve bilinci yerinde.. Fakat vücudunu hissetmiyor. O anda aklından geçen ilk düşüncesi şu olmuş ; Hay aksi, bu ilkbaharı ıskaladık….
Yaşamayı seven en azından sevmek isteyen bir insan için bundan daha güzel bir ifade olamaz.
Şimdi düşünelim biraz….
Edindiğimiz işimiz, toplumdaki konumumuz, yaşımız ..vs. ne olursa olsun hayatta neleri ne kadar yapabildik? Hayatı ne kadar yaşayabildik?
Tepkilerimiz, sözlerimiz, davranışlarımız, ilişkilerimiz gündem içinde yerini ne kadar bulabildi? Varsa pişmanlıklarımız, hatalarımız, özürlerimiz muhatap bulabildi mi? Ve en önemlisi her şeyi zamanında yapabildik mi?
Kısacası hayatı yakalayabildik mi?
Gelin arkadaşlar bu sayfada hep beraber hayatı yakalayalım.
Gelin hep beraber hayatı ıskalamamaya çalışalım.

Sevgilerimle,
Gürol USTAÖMEROĞLU

3 yorum:

Trabzon Lisesi 1982 dedi ki...

Güzel bir açılış yazısı oldu eline sağlık....nur

gülten dedi ki...

Nurcum, tekrar tekrar eline, yüreğine sağlık. Yine harika bir şey yapmışsın. Bizi bir araya getiren ve de tutmaya çalışan sana ve emeği geçen diğer bütün arkadaşlara sonsuz teşekkürler. Gürol bu güzel yazı için sana da çok teşekkürler.
Gülten

Trabzon Lisesi 1982 dedi ki...

İyi dilekleriniz cesaret veriyor hayatı buradan yakalamama..
Gelecekte tekrar görüşmek üzere..
Teşekkürler
Gürol