4 Aralık 2008 Perşembe

14 Kasım 2008 Dünya Diyabet Günü Kutlandı...
Türkiye Diyabet Vakfı önderliğinde İstanbul’da gerçekleştirilen 14 Kasım 2008 Dünya Diyabet Günü etkinlikleri ile diyabetin önemine dikkat çekilerek, toplumun bu konudaki farkındalık düzeyinin yükseltilmesi amaçlandı.

Her yıl 14 Kasım’da kutlanmakta olan Dünya Diyabet Günü, diyabet dünyasının en önde gelen farkındalık kampanyasıdır. Bu kampanya, tüm dünyada giderek yükselmekte olan diyabet insidansının önemli bir endişe kaynağı halini alması üzerine, Uluslararası Diyabet Federasyonu (IDF) ile Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından 1991 yılında başlatılmış olup, Charles Best ile birlikte insulini bulan Frederick Banting’in doğum günü olan 14 Kasım tarihi seçilmiştir.
“Diyabet çemberi” 2007 yılında Dünya Diyabet Günü logosu olarak kabul edilmiştir. Bu mavi çember, diyabeti yenmek için yürütülen küresel mücadele içerisindeki birlikteliği temsil etmektedir.

14 Kasım 2008 Cuma günü İstanbul Boğazı’nda dünyanın en güzel mavi çemberi yelkenliler tarafından oluşturuldu. Bu organizasyon Uluslararası Diyabet Federasyonu’nun internet sayfasından aynı anda dünyaya aktarıldı. Yelkenlerin mavi bir çember oluşturması Ortaköy Meydanı’ndaki dev ekrandan izlenirken halka bilgilendirici broşürler dağıtıldı ve ücretsiz kan şekeri ölçümü yapıldı. Organizasyon alanında Pınar Aylin’in verdiği konser ile katılımcılar keyifli bir gün geçirdi.

15 Kasım 2008 Cumartesi günü ise Tünel-Taksim arasında her yıl geleneksel olarak yapılan Diyabet Yürüyüşü gerçekleştirildi ve Meydandaki Atatürk anıtının çevresinde el ele verilerek büyük bir mavi çember oluşturuldu.

Yürüyüşün ardından The Marmara Oteli’nde "Türkiye'de Diyabetle Mücadelede ve Kontrol Stratejilerinin Geliştirilmesi ve Diyabetli Hasta Hakları 2008" adlı sempozyum gerçekleştirildi. Diyabet konusunda uzman panelistlerin, TBMM Sağlık Komisyonu üyelerinin ve Sağlık Bakanlığı temsilcisinin (bendeniz :-P) yaptığı konuşmalar katılımcılar tarafından ilgiyle takip edildi. Panele diyabetliler, diyabetli yakınları, sivil toplum örgütleri üyeleri, ilaç sanayi temsilcileri ile basın mensupları katıldı.

3 yorum:

Trabzon Lisesi 1982 dedi ki...

Büyüklerimiiz ne demiş;Kilolunun kilosundan,saksağanın gadasından,doktorun gıdısından bişiy olmaz...
Boğaza gidek mi?
Börek yiyek mi?....nur

Trabzon Lisesi 1982 dedi ki...

yeni albüm geliyor ya,çook nazan öncel gördüm seni:)) r,

Trabzon Lisesi 1982 dedi ki...

r cim bikere o dilber hala,nazan öncel cd mi çıkarıyor,şaşırdımmmm...nr